Purda Wielka - email: kontakt@purdawielka.pl

Ciekawe miejsca

Wyrandy- daleko od szosy.

Podczas kampanii wyborczej Piotr Płoski (PSL) składał obietnice, których dzisiaj nie jest w stanie wypełnić. Wiejskie drogi nawet nie są tak samo złe jak były, one są w znacznie gorszym stanie. Minęły dwa lata i trzy miesiące rządów Płoskiego, czy wójt jest dalej "wrażliwy" na problemy mieszkańców, którzy mają problemy aby dojechać do swoich domów? Podejrzewamy, że od dawna nie rozumie tego problemu, bo drogę do swojego domu zdążył zrobić!


Purda z lotu ptaka.

Prace Piotra Dudy.


Purda


Kapliczki

W Purdzie znajduje się sześć kapliczek z końca XIXw i początku XXw. Kapliczki są murowane z czerwonej cegły licowej. Dwie położone są w granicach działki kościelnej, jedna obok świetlicy OSP, jedna za wsią w kierunku Purdki, jedna w centrum, za Gimnazjum, jedna obok placu zabaw. Architektura kapliczek jest skromna, elewacje pozbawione są detalu. Kapliczki mają zbliżone formy architektoniczne, są jednokondygnacyjne na wysokim cokole, przykryte są wielospadowymi dachami z trójkątnymi szczytami. Kapliczka usytuowana obok placu zabaw różni się od pozostałych, jest w typie dzwonniczkowym, pochodzi z II połowy XIXw. W górnej części występuje otwarty na cztery strony prześwit. Przykryta jest płaskim dachem. Do rejestru zabytków wpisane są cztery kapliczki: 2 w granicach działki kościelnej, św. Floriana przy świetlicy OSP i kapliczka przy drodze do Purdki. Na podstawie:St. Kuprjaniuk, I. Liżewka Warmińskie kapliczki Wyd. Borussia 2012


Goniąc kormorana

W Purdzie pojawił się nowy gość. Bardzo chętnie korzysta z licznych atrakcji,które zapewnia staw. Można go spotkać codziennie ok.południa.