Purda Wielka - email: kontakt@purdawielka.pl

W Bałdach powstała stacja radioastronomiczna.

„Jednym z głównych zadań będzie obserwacja Słońca i jego wpływu na jonosferę. Bo zjawiska zachodzące w jonosferze są jednym z głównych powodów zakłóceń w telekomunikacji, czy w działaniu systemów nawigacji satelitarnej. A my wciąż nie wiemy wszystkiego o Słońcu i jego wpływie na ziemską atmosferę – wyjaśnia radioastronom dr Leszek Błaszkiewicz.”

Stacja w Bałdach składa się z prawie 200 anten, odbierających promieniowanie radiowe płynące z kosmosu. Sygnały są następnie przesyłane do Holandii, gdzie znajduje się centrum projektu LOFAR. W skład projektu wchodzi w sumie 49 stacji radio-astronomicznych, z czego 3 znajdują się w Polsce.

Według naukowców taki system umożliwia obserwacje na bardzo niskich częstotliwościach, w zakresie słabo dotąd zbadanym przez radioastronomów. Ma kilkadziesiąt razy lepszą czułość i zdolność rozdzielczą niż największe z wykorzystywanych dotychczas radioteleskopów. Ułatwi nie tylko badanie obiektów z najdalszych zakątków Wszechświata, ale też monitorowanie środowiska kosmicznego w otoczeniu Ziemi. Niewykluczone, że wśród odbieranego promieniowania będą także sygnały wysyłane przez istoty rozumne.

Źródło http://ro.com.pl/